Z ostatniej chwili

Zmienna aura na drodze. Uważajcie na siebie!

2022-11-28 13:27:39 informacje
img

Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw. Bądźmy rozsądni, żeby bezpiecznie dojechać do celu.

Policjanci z częstochowskiej drogówki codziennie są wzywani do obsługi kilkunastu zdarzeń drogowych. W związku z tym, że pogoda za oknem zimowa, Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o dostosowanie prędkości do warunków na drodze i przestrzeganie przepisów.

Kierowco:

  • przed podróżą sprawdź stan techniczny swojego samochodu, zadbaj, by wszystkie płyny eksploatacyjne były uzupełnione, odśnież swój pojazd, by zapewnić sobie dobrą widoczność (za niedopełnienie tego obowiązku grozi wysoka grzywna, nawet do 3 tys. zł);
  • wyposaż się w akcesoria do odśnieżania samochodu;
  • wsiadaj za kierownicę wypoczęty;
  • podczas dłuższej podróży zaplanuj krótkie przerwy;
  • nie spiesz się, bo zawsze lepiej dojechać nawet kilka minut później, ale dojechać, niż nie dojechać wcale;
  • nigdy nie wsiadaj za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Alkohol prowadzi do zmniejszenia szybkości reakcji, ograniczenia pola widzenia, błędnej oceny odległości i szybkości, błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji, rozproszenia uwagi oraz senności. Bądź odpowiedzialny. Piłeś – nie jedź!
  • reaguj, gdy zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudza twoje przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Pieszy uczestniku ruchu drogowego noś odblaski. Wszędzie i o każdej porze bądź widoczny na drodze i dbaj o swoje bezpieczeństwo.

Jeśli wyjeżdżasz i opuszczasz dom na kilka dni, pamiętaj, by go prawidłowo zabezpieczyć przed kradzieżą. Sprawdź, czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Jeżeli istnieje taka możliwość, poproś sąsiadów, aby zerkali na twoje mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego.

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnuj bagażu oraz najcenniejszych rzeczy. Jeśli będziesz miał przy sobie większą ilość gotówki, nie trzymaj jej w jednym miejscu i zawsze staraj się chować pieniądze w wewnętrznych kieszeniach odzieży. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0162 seconds.