Z ostatniej chwili

„LADY D.” jest w tym roku częstochowianką

2021-05-07 16:22:46 informacje
img

Tytuł, o którym mowa, przyznawany jest kobietom, które mimo życia z tym czy innym rodzajem niepełnosprawności zajmują się wartościową działalnością w rozmaitych dziedzinach. Tym razem wyróżnieniem uhonorowano Agnieszkę Dybeł, zdobywającą laury w zawodach „nordic walking”, a na co dzień – pracującą na rzecz innych w częstochowskim MOPS - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Konkurs organizowany już niemal od dwóch dekad przez Marka Plurę – obecnie senatora, m.in. wiceprzewodniczącego Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji –  jest adresowany do organizacji i osób z województwa śląskiego, działających na rzecz aktywnego życia kobiet z niepełnosprawnościami. Inicjator konkursu jest osobą z niepełnosprawnością; porusza się na wózku, a z powodzeniem działa w sferze publicznej od lat. Jest też psychoterapeutą.
Tytuł „Lady D.” to skrót angielskiego wyrażenia „Lady Disabled” (dosł. „Dama Niepełnosprawna”). Zamysłem jest promowanie nieprzeciętnych kobiet, które – mimo zmagania się ze swoją niepełnosprawnością – osiągają życiowe sukcesy, realizują pasje, są inspiracją, oparciem i wzorem dla innych. Idea odpowiada więc przesłaniu Konwencji Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ (ratyfikowanej zarówno przez Polskę, jak i przez Unię Europejską) –  szczególnie jej artykułu 6., mówiącego o konieczności wspierania i promowania kobiet z niepełnosprawnościami. Od 2011 r. konkurs nosi imię jego orędowniczki Krystyny Bochenek – wicemarszałkini Senatu, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.
Częstochowianka Agnieszka Dybeł została wyróżniona w kategorii „sport”. Laureatka – zwyciężając w kolejnych zawodach – udowadnia, że ograniczenia istnieją wyłącznie w naszych umysłach.  Mierzy się z kolejnymi wyzwaniami sportowymi, jednocześnie aktywnie uczestnicząc w życiu społecznym miasta. Wspiera osoby narażone na dyskryminację oraz  działania, których celem jest wzmacnianie lokalnej społeczności. Na co dzień pracuje jako oligofrenopedagożka i neuroterapeutka w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Częstochowie – Centrum Pomocy Dziecku Niepełnosprawnemu i Jego Rodzinie. Jest też koordynatorką w Centrum Wolontariatu Sportowego przy Fundacji „Jest Lepiej”.
W minionych latach otrzymała nagrody i wyróżnienia:
- Nagrodę Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Częstochowie – 2016, 2018
- Nagrodę Prezydenta Miasta Częstochowy – 2017
Jako zawodniczka Nordic Team Częstochowa (od 2019 r.) jest:
- złotą medalistką Mistrzostw Polski w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km) Tarnowskie Góry 2020
-brązową medalistką Mistrzostw Polski w nordic walking w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km) Osielsko 2019,
-brązową medalistką Pucharu Regionalnego w sezonie 2019 w nordic walking w kategorii osób z niepełnosprawnościami (5 km)

Na zdjęciu: Agnieszka Dybeł podczas happeningu przeciw przemocy wobec kobiet
„One Billion Rising” na pl. Biegańskiego 18 lutego 2019 r.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0156 seconds.