Z ostatniej chwili

Szpital na Parkitce - inwestycje i współpraca

2024-04-19 11:19:15 informacje
img

Wsparcie dla częstochowskiego szpitala w ostatniej kadencji samorządu oraz współpraca władz marszałkowskich z władzami miasta i subregionem były tematami spotkania w częstochowskim szpitalu specjalistycznym w dzielnicy Parkitka - infrmuje Biuro Porasowe Urzedu Miasta.   

Marszałek województwa Jakub Chełstowski i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk odwiedzili wspólnie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, dla którego organem prowadzącym jest samorząd województwa. Byli m.in. w nowym Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej, spotkali się także z dziennikarzami.

- Cieszę się z tych środków, które zostały wydatkowane - powiedział J. Chełstowski, podsumowując wsparcie władz marszałkowskich dla szpitala w mijającej kadencji samorządowej zarówno w zakresie oddłużania, jak i inwestycji. -  Jestem przekonany, że w kolejnych latach tych środków dla Częstochowy nie zabraknie – mówił, odnosząc tę wypowiedź zarówno do możliwości, jakie stwarza perspektywa unijna, jak i budżet województwa. - Jeżeli chodzi o cały subregion i wykorzystanie środków unijnych to zasługą prezydenta miasta, jako lidera subregionu jest to, że Częstochowa przepracowała te środki najlepiej.   

- Pamiętajmy, że obecna perspektywa unijna to więcej funduszy, a czasu na ich wykorzystanie dużo, dużo mniej – przypominał prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. - Dlatego bardzo ważne jest, żeby byli ludzie, którzy potrafią starać się o środki europejskie, realizować nawet trudne inwestycje i tacy, którzy potrafią się porozumiewać i dogadywać. Serdecznie dziękuję za dotychczasową współpracę i liczę na Urząd Marszałkowski w przyszłości.

W spotkaniu prasowym uczestniczyła także Beata Kuchta – zastępczyni dyrektora szpitala ds. ekonomicznych.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Częstochowie, oprócz pracowni mikrobiologii,  zmodernizowano niedawno oddział zakaźny (zlokalizowany w placówce szpitalnej przy ul. PCK) oraz zreorganizowano pracownię medycyny nuklearnej.

Szpital – głównie dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego - jest doposażany w specjalistyczny sprzęt. W najbliższym czasie planuje się m.in. uruchomienie nowego rezonansu magnetycznego.    

W ostatnich latach szpital na Parkitce był beneficjentem kilka projektów unijnych, dzięki czemu m.in.:

- powstały trzy nowe sale operacyjne wraz z modernizacją Oddziału Chirurgii Onkologicznej,

- możliwe były zakupy, wyposażenie i modernizacja infrastruktury szpitalnej w ramach przeciwdziałania COVID-19,

- powstała kompletna instalacja fotowoltaiczna,

- zorganizowano szkolenia profilaktyczne dla pracowników,

- w trakcie jest wdrożenie e-usług eCareMed.   

Łączne wsparcie europejskie w ramach wymienionych projektów to 36,5 mln zł.

Fot. Łukasz Kolewiński (UM)

Page generated in 0.0171 seconds.