Z ostatniej chwili

Cyberprzestępca z Wielkopolski w rękach częstochowskiej Policji

2021-08-31 12:30:02 informacje
img

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali w piątek mieszkańca województwa wielkopolskiego w wieku 18 lat, który wspólnie z innym mężczyzną oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Ofiary zwabione ofertą pracy podawały swoje dane, a następnie przelewając 1 zł na podane przez fałszywego oferenta konto, nieświadomie składały wniosek ratalny na zakup drogiego sprzętu elektronicznego. W 29 przypadkach przestępcom udało się w ten sposób zamówić towar o wartości ponad 90 tysięcy zł, który trafiał bezpośrednio w ich ręce. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ 18-latek na 2 miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia – informuje Policja.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą, którzy na co dzień zwalczają przestępczość internetową, wpadli na trop oszusta, który postanowił wzbogacić się kosztem internautów. 

Posługując się danymi innych osób, przestępca zamieszczał ofertę pracy na jednym z portali społecznościowych. Od zainteresowanych podjęciem pracy wyłudzał ich pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawał konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać 1 zł. W rzeczywistości jednak wykonany przelew uruchamiał procedurę kredytową w banku i osoba zainteresowana pracą nieświadomie kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny w jednym ze sklepów internetowych. Kupiony w ten sposób towar trafiał do rąk oszusta, który następnie oferował go do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych po znacznie zaniżonych cenach.

18-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego uczynił sobie stałe źródło dochodu z tego przestępczego procederu. W ciągu 4 miesięcy ponad 350 osób dało się nabrać na tę metodę i przekazało oszustom swoje dane. 29 z nich nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty. Oszukanych byłoby znacznie więcej, gdyby nie współpraca policjantów ze sklepem, w którym przestępcy składali zamówienia. Policjanci są już na tropie drugiego z mężczyzn, który wspólnie i w porozumieniu z 18-latkiem prowadził nielegalny „interes”.

Policja apeluje: Nie przekazuj swoich danych nieznanym osobom. Bądź czujny i ostrożny wykonując transakcje internetowe. Oszuści wymyślają różne metody, żeby wzbogacić się Twoim kosztem.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0209 seconds.