Z ostatniej chwili

Cywilizacja na rynku w Olsztynie

2016-10-06 12:54:42 informacje
img

W sercu Olsztyna pojawiła się kolejna wystawa rzeźb Michała Batkiewicza. Cieszący się ogromnym powodzeniem „Chichot życia” zastąpiła „Cywilizacja” - informuje Monika Kosielak, kierownik Referatu Promocji i Turystyki Urzędu Gminy Olsztyn.
To już druga plenerowa wystawa światowej sławy artysty w Olsztynie. Pierwszą pt. „Chichot życia” składającą się z sześciometrowych, srebrzystych klownów można było podziwiać od kwietnia tego roku. Od 29 września przez kilka najbliższych miesięcy olsztyński rynek będzie upiększać wieloelementowa i różnorodna „Cywilizacja”.  
Instalacja składa się z 29 rzeźb figuralnych, które często odsyłają do świata zwierząt. W symboliczny sposób artysta przedstawia sferę ziemską, bliską natury. Rzeźby fantazyjne i radosne prezentują osobistą filozofię na temat natury zwierząt, zaś realne przedstawienia przenikają się z baśniowym wyobrażeniem. Z pozoru są to dziwne stwory, które jednak emanują ciepłem i spokojem.
Batkiewicz często w swoich pracach ukazuje świat oczami dziecka, które nie przestaje się dziwić. Bajkowe ujęcia, często paradoksalne, uwalniają wyobraźnię, która znosi wszelkie ograniczenia. Oglądający nie tylko podróżuje do świata fantazji, ale ma wrażenie przeniesienia się do idealnego świata dzieciństwa. Pod pozorem niewinnych, fantazyjnych przedstawień, artysta przemyca swoją refleksję na temat życia. Pragnie przypomnieć o małych radościach, dziecięcej ufności, życiu w zgodzie z naturą.
*
Michał Batkiewicz – ur. w Nowym Targu, krakowski artysta rzeźbiarz, uczeń prof. Mariana Koniecznego. Ukończył Wydział Rzeźby na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest autorem monumentalnych realizacji, m.in. wykonał w skali 1:3 replikę drewnianego polichromowanego i złoconego ołtarza Wita Stwosza z Kościoła Mariackiego w Krakowie dla Kościoła św. Jana Kantego w Chicago oraz zaprojektował i zrealizował drewniany kościół wraz z wyposażeniem w Lawton w USA.
Wykonał także wiele realizacji pomnikowych i plenerowych rozsianych w różnych miejscach globu. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Tworzy w drewnie, brązie, stali szlachetnej, szkle i kamieniu wykonując zarówno projekty, jak i realizacje w własnej pracowni Art.-Studio Rzeźba Odlewnictwo w podkrakowskich Szczyglicach, w skład której wchodzi zarówno pracownia, jak i odlewnia.
Artysta czerpie swoje inspiracje z natury i codziennej obserwacji, a jego rzeźby ciężko zaliczyć do konkretnego nurtu. Wykorzystuje w swoich pracach motyw zwierząt jako nośnika wartości nieskalanych, a poprzez przypisanie im cech ludzkich skłania odbiorcę do autoironicznej oceny. Inne rzeźby z cyklu  "Cywilizacja", w których zestawia wyraziste, geometryczne formy z miękkością naturalnych kształtów mają za zadanie uświadamiać widzów w zakresie wpływu rodzaju ludzkiego na środowisko naturalne.
W 2003 r. otrzymał złoty medal za zasługi, przyznany przez prymasa Polski Józefa Glempa. 

 

Page generated in 0.0161 seconds.