Z ostatniej chwili

Docenienie częstochowskiej samorządności

2021-08-30 19:03:04 informacje
img

Docenienie częstochowskiej samorządności

Częstochowę uhonorowano tytułem „Symbol Polskiej Samorządności 2020”. Wyróżniono szczególnie inwestycje społeczne i realizację kierunkowych programów Teraz Lepsza Praca, Lepsza Komunikacja w Częstochowie i Przyjazna Częstochowa.
Wyróżnienie dla Częstochowy przekazał dziś, 30 sierpnia w Sali reprezentacyjnej Ratusza Miejskiego na ręce prezydenta przewodniczący Kapituły programu „Symbol” Jakub Lisiecki, redaktor naczelny „Monitora Biznesu” i „Monitora Rynkowego”.
- Częstochowa jest fantastycznym przykładem działania samorządu w warunkach miasta postwojewódzkiego – powiedział Jakub Lisiecki. – To co sprawia, że zostaliście Państwo tak wyróżnieni przez kapitułę, to fakt olbrzymiego nacisku na inwestycje społeczne. Z jednej strony wartość inwestycji w lokalizacjach Specjalnej Strefy Ekonomicznej przekroczyła już 1,7 mld zł, jesteście państwo znakomitym ośrodkiem przemysłowym, wiadomo branża auto-motive i tradycyjnie branża szklana, ze znakomitymi pracodawcami. Z drugiej strony inwestujecie w szeroko rozumianego człowieka, począwszy od edukacji – tak by młodzi ludzie kształcili się zgodnie z potrzebami rynku pracy; przez wsparcie dla rodzin, jak choćby program Niania, który umożliwia młodym rodzicom powrót do pracy, czy działalność organizacji pozarządowych.
Kapituła „Symbolu” doceniła też„ działania miasta w sferze  ekonomii społecznej, a także umiejętność pozyskiwania przez Częstochowę środków unijnych, umożliwiających trwałe, infrastrukturalne inwestycje. W  ramach unijnej perspektywy finansowej obejmującej lata 2014-2020 miasto pozyskało już prawie 700 mln zł.
Ogólnopolski medialny program promocyjno-wizerunkowy „Symbol” działa od 2011 r. Prowadzony jest  przez redakcję-wydawcę „Monitora Rynkowego”, niezależnego dodatku do „Dziennika Gazety Prawnej”, oraz „Monitora Biznesu” – dodatku do „Rzeczpospolitej”. Zamysłem programu jest prezentowanie samorządów, instytucji – także przedsiębiorstw – które działając w swoim lokalnym otoczeniu, mogą pochwalić się świetną jakością zarządzania, innowacyjnością, skutecznością w zdobywaniu i dysponowaniu środkami europejskimi, dbałością o kwestie ekologiczne, ale przede wszystkim – o szeroko pojmowane dobro mieszkanek i mieszkańców. Wyróżnienie jest formą docenienia dotychczasowych działań i osiągnięć jego laureatów – ma honorować podmioty, których działania mogą stanowić wzorzec.
Fot. Łukasz Stacherczak/ Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0148 seconds.