Z ostatniej chwili

Dziś wernisaż wystawy fotografii Joanny Sidorowicz

2022-05-16 16:12:53 informacje
img

„Apiat na Podliaszszy – Aпять на Пудляшшу” to tytuł najnowszej wystawy fotografii Joanny Sidorowicz. Będzie ona prezentowana od dziś, poniedziałku 16 maja w Ośrodku Promocji Kultury  „Gaude Mater" (ul. Dąbrowskiego 1). Wernisaż - o godz. 19.00.
Tym razem Joanna Sidorowicz,  częstochowska artystka fotografik, prezentuje fotografie poświęcone wielokulturowości Podlasia. Ostatnio interesuje się tym tematem, a pokazywane właśnie zdjęcia to pierwsza odsłona tego zagadnienia.
– Podlasie to teren mieszania się wielu kultur – wyjaśnia autorka. – Mieszkają tu w dużym procencie prawosławni. Zachowały się ślady po żydowskich mieszkańcach. Ciekawym elementem mozaiki kulturowej są również ślady kultury tatarskiej. Spotkamy tu kościoły katolickie, prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi, muzułmańskie meczety. Podlasie to łąki, lasy, rozlewiska, przestrzenie. To kraina kolorowych okiennic, uroczych ogródków, przydrożnych krzyży i kapliczek. Miejsce krów, żubrów, bocianów i innej licznej zwierzyny. Podlasie to kraina kuchennych smaków i zapachów, które pozostają w pamięci. Resztę opowiedzą fotografie.
*
Joanna Sidorowicz to polska artystka fotografik urodzona we Wrocławiu. Jest związana z częstochowskim środowiskiem artystyczno-fotograficznym. Mieszka w Częstochowie. Fotografuje od 2003 r. Zajmuje się fotografią wielotematyczną – od starej i nowej architektury, przez portret, krajobraz, po fotografię opowiadającą o wielokulturowości. Do tej pory wiele czasu poświęcała tematom związanym z kulturą żydowską, szczególnie z chasydyzmem. W dorobku artystycznym ma ponad 130 wystaw, w tym ponad 80 indywidualnych. 
Wystawa będzie prezentowana do 8 czerwca od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 20.00. Wstęp do galerii jest bezpłatny i wolny.

Page generated in 0.0233 seconds.