Z ostatniej chwili

HCV - bezpłatne badania

2021-05-08 13:24:01 informacje
img

W całym województwie śląskim prowadzona jest akcja bezpłatnych badań w kierunku wykrywania wirusa HCV. Mogą w niej wziąć udział również mieszkańcy Częstochowy.
HCV to śmiertelny wirus, który prowadzi do zapalenia wątroby (WZW typu C). Nieleczony może powodować marskość wątroby, a nawet rozwój nowotworu wątroby. Na Śląsku w 2019 r. tę chorobę wykryto u 359 osób. Jedynym sposobem zapobiegania skutkom zakażenia jest jego wczesne wykrycie. Aby to umożliwić, laboratoria ALAB rozpoczęły akcję bezpłatnych badań krwi w kierunku HCV. Akcja potrwa do końca 2021 r.
Kto powinien się zbadać?
Każdy! Wirusowe zapalenie wątroby typu C (WZW typu C) wywołuje wirus HCV, który przez lata nie daje charakterystycznych objawów choroby. Możemy odczuwać przewlekłe zmęczenie, senność, bóle stawów, nasilające się symptomy depresji czy objawy grypopodobne, których nie identyfikujemy z ciężką chorobą. Do zakażenia HCV dochodzi w wyniku przerwania ciągłości skóry (np. skaleczenia), kiedy do organizmu osoby zdrowej dostanie się niewielka ilość krwi zakażonej, nawet niewidoczna gołym okiem. Wystarczy uświadomić sobie, że do takich sytuacji dochodzi podczas wizyty u kosmetyczki,  salonie manicure, gabinecie stomatologicznym czy u fryzjera. Eksperci podkreślają, że każdy z nas był w sytuacji, w której mogło dojść do zakażenia. Szacuje się, że w Polsce dotyczy ono szczególnie mężczyzn pomiędzy 30. a 60. r.ż. oraz kobiet pomiędzy 45. a 80. r. ż. Dodatkowo w grupie ryzyka znajdują się osoby, które mają podwyższoną aktywność ALT (czynnik ten wskazuje na uszkodzenie wątroby), były hospitalizowane przynajmniej 3 razy w życiu, miały przetaczaną krew lub jej preparaty przed rokiem 1992, dzieci matek zakażonych HCV oraz osoby zażywające narkotyki dożylnie, nawet incydentalnie.
W Polsce ok. 150 tys. osób jest zakażonych HCV, z czego aż 86% nie jest tego świadoma. Od 2015 roku dostępne są refundowane w ramach NFZ terapie bezinterferonowe, dzięki którym choroba, uważana kiedyś za śmiertelną, stała się w pełni wyleczalna.
* Bezpłatne badanie na Śląsku
Aby móc się wyleczyć, najpierw trzeba wiedzieć, że jest się zakażonym HCV! Można to sprawdzić wykonując pierwszy krok, czyli badanie anty-HCV. Polega ono na pobraniu krwi, dzięki któremu zostanie określone, czy organizm miał kontakt z wirusem. Nie jest wymagane skierowanie ani bycie na czczo. Wystarczy zgłosić się do jednego z punktów pobrań ALAB Laboratoria.
W przypadku pozytywnego wyniku pacjent uzyska informacje o dalszych krokach pod adresem: hcv@alab.com.pl oraz dzwoniąc na numer infolinii 669 050 5216. Przedstawiciele Stowarzyszenia „Podwale Siedem” udzielą wszelkich dodatkowych informacji na temat diagnostyki i leczenia zakażenia wirusem HCV. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 16.00 - 20.00.
HCV odpowiada za ok. 40 proc. wszystkich przypadków raka wątroby na świecie, a w Europie za ich zdecydowaną większość. Na ten moment nie ma szczepionki, wiec najskuteczniejszym sposobem walki z nowymi zakażeniami jest diagnostyka, umożliwiająca wykrycie osób zakażonych, które po wyleczeniu przestają być źródłem zakażenia dla innych. Ważne jest też upowszechnianie wiedzy o drogach zakażenia wirusem i sposobach ich unikania.
* Zrób bezpłatne badanie w swojej okolicy
Sprawdź, gdzie jest najbliższy punkt pobrań za pomocą wyszukiwarki na stronie alablaboratoria.pl: 
Punkty Pobrań -> Wyszukaj Placówkę -> Województwo/Miasto -> Szukaj
Częstochowskie placówki znajdują się przy ul. Racławickiej 22 i Brzozowej 7 lok.2.
W całym województwie bezpłatne badanie można wykonać  też w: Bielsku-Białej, Czeladzi, Gliwicach, Gorzycach, Katowicach, Myszkowie, Poraju, Raciborzu, Rybniku, Siemianowicach Śląskich, Sławkowie, Wodzisławiu Śląskim, Zabrzu i Żorach.
Szczegółowe informacje o akcji profilaktycznej wraz ze zaktualizowanym wykazem wszystkich placówek na terenie Polski, w których można skorzystać z bezpłatnego badania anty-HCV, znajdują się na stronie www.alablaboratoria.pl.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0173 seconds.