Z ostatniej chwili

Kto stworzy „zielone ściany” na szkołach?

2022-08-26 17:11:39 informacje
img

Centrum Usług Komunalnych (CUK) rozpisało przetarg na zaprojektowanie i wykonanie we wskazanych lokalizacjach „zielonych ścian” – czyli pokrytych odpowiednimi gatunkami roślin murów oraz tzw. ogrodu wertykalnego przy ul. Strażackiej. „Zielone ściany” muszą być zainstalowane tak, aby dały się w przyszłości rozbudowywać. Wykonawca będzie musiał uzgodnić swoje prace z Pełnomocniczką Prezydenta Częstochowy do spraw Estetyki Miasta oraz udzielić na nie rocznej gwarancji – co oznacza, że przez ten okres będzie dbał o rośliny. Zieleń urządzona w ten sposób powstanie za sprawą zwycięskiego zadania Budżetu Obywatelskiego.  
„Zielone ściany” mają zostać założone na budynkach ośmiu szkołach podstawowych – nr 14 (ul.  Waszyngtona), 16 (ul. Ułańska), 38 (ul.  Sikorskiego), 49 (ul. Jesienna), 9 (ul.  Sobieskiego), 13 (ul. Wręczycka), 54 z oddziałami integracyjnymi (ul. Kukuczki), 7 (ul. Zamenhofa). Rośliny mają też pokryć ściany dwóch innych miejskich budynków użyteczności publicznej – Hali Sportowo-Widowiskowej „Polonia” przy ul. Dekabrystów oraz Miejskiego Zarządu Dróg przy ul. Legionów.  
Na wszystkich tych budynkach zieleń ma docelowo pokryć – w zależności od konkretnego miejsca – powierzchnie o wysokości 8 lub 12 m i szerokości 4 lub 5 m. Wśród wykorzystanych roślin pnących znajdzie się np. bluszcz pospolity czy winobluszcz pięciolistkowy i trójklapowy. Rabaty, z których pnącza będą wyrastać, mają być dodatkowo obsadzone np. barwinkiem.     
Ogród wertykalny to z kolei pionowa instalacja roślinna nadająca się na powierzchnię o dowolnym kształcie czy wielkości, czyli także rodzaj „zielonej ściany”. Taki właśnie ogród powstanie na Starym Mieście przy Pomniku Pamięci Żydów Częstochowian. Zaplanowano nasadzenie roślin w formie warstwowej kaskady – od zimozielonych drzew wysokich na ok. 3 m po trawy ozdobne. Nasadzenie będzie poprzedzone m.in. wymianą ziemi podłoża i jej odpowiednim wyściółkowaniem.     
Uzupełnieniem nowo powstałych „zielonych ścian” przy szkołach mają być warsztaty dla uczących się w nich dzieci. Będą okazją, aby najmłodsi dowiedzieli się o korzyściach związanych z istnieniem „wspinającej się” po elewacjach roślinności.     
Firmy chcące wystartować w przetargu mają czas do 31 sierpnia, do godz. 10.00, na składanie swoich ofert. Mogą to robić za pośrednictwem formularza na platformie ePUAP, udostępnionego również na miniPortalu. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie zobowiązany skończyć prace nie później niż do 30 listopada tego roku.     
A tymczasem: bluszcze – wyrastające z podłoża obsadzonego barwinkami – pną się coraz wyżej po fasadzie budynku Urzędu Miasta przy ul. Śląskiej, od strony pasażu Opolczyka. Nasadzono je tam rok temu. Z czasem stworzą roślinną kompozycję atrakcyjną o każdej porze roku.
Na zdjęciu: „Zielona ściana” na Urzędzie Miasta 26 sierpnia 2022
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0165 seconds.