Z ostatniej chwili

Miejska pasieka

2021-06-01 11:00:07 informacje
img

Miejska pasieka
Częstochowa będzie mieć ok. 100 tys. nowych mieszkańców. Wszyscy wprowadzą się do - zlokalizowanej na Dźbowie – ekologicznej miejskiej... pasieki - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Nowi mieszkańcy to oczywiście pszczoły, które sprowadzono do Częstochowy w ramach kontynuacji ogólnopolskiego projektu „Elektryczne śmieci”. Dzięki jego realizacji, we wszystkich dzielnicach miasta pojawiły się 32 czerwone pojemniki, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Po dobrym przyjęciu pomysłu przez mieszkańców przyszedł czas na jego kolejny etap, związany właśnie z instalacją miejskiej pasieki.
- To nie są zwyczajne ule, ponieważ powstały z recyklingu. Są doskonałym dowodem, że odzyskiwanie elektroodpadów naprawdę może mieć wymiar praktyczny. Jestem dumny, że mieszkanki i mieszkańcy Częstochowy zaangażowali się w zbiórkę elektrycznych śmieci, tym samym budując ule oraz chroniąc tak ważne dla wszystkich pszczoły – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Pięć zlokalizowanych przy ul. Anyżkowej 2 uli powstało z odzyskanych materiałów, m.in. z bębnów od pralek. W każdym z domków docelowo zamieszka około 20 tys. krainek, czyli gatunku pszczół miodnych, które charakteryzują się dużą odpornością i efektywnością w „produkcji” miodu, a przy tym są łagodne wobec ludzi.
Pomysłodawcą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Przez ponad rok pracował nad projektem pasieki, troszcząc się nie tylko o walory wizualne, ale także o wyeksponowanie elementów z odzysku elektrycznych śmieci. 
Wkrótce w bliskim sąsiedztwie uli staną donice z recyklingu oraz tablice edukacyjne dotyczące potrzeby selektywnej zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz roli pszczół. Nad utrzymaniem pszczelich domów (i ich mieszkańców) będą czuwały: Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.
- To ważny element projektu Elektryczne Śmieci, który od kilku miesięcy funkcjonuje w Częstochowie. Dzięki temu, że mieszkańcy bardzo chętnie oddają swoje elektrośmieci, razem z organizacją odzysku AURAEKO jesteśmy w stanie tworzyć takie „dizajnerskie” ule - zaznacza Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Ekologiczna pasieka została zaprezentowana 31 maja, na terenie zakładu zlokalizowanego na końcu ul. Anyżkowej. W spotkaniu, oprócz przedstawicieli władz miasta (prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot i radny Sebastian Trzeszkowski), Centrum Usług Komunalnych w Częstochowie i Fundacji Odzyskaj Środowisko, uczestniczyła grupa częstochowskich przedszkolaków i uczniów, którzy przy okazji wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich warsztatach, zakończonych wręczeniem orderów: „Przyjaciel Pszczół oraz nasion łąki kwietnej”.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0163 seconds.