Z ostatniej chwili

Patrole konne po raz pierwszy w Dąbrowie Górniczej

2021-06-30 11:29:30 informacje
img

Po raz pierwszy w Dąbrowie Górniczej na czas wakacji policjanci będą pełnić służbę konno. Patrole takie będzie można najczęściej spotkać w okolicach zbiornika wodnego Pogoria 4. Wszystko po to, by wypoczywający czuli się jeszcze bardziej bezpieczni - informuje częstochowska Policja.

Toszek i Wan to konie, które pełniły służbę w okolicach zbiornika wodnego Pogoria 4. Patrole konne przyjechały tu z Ogniwa Policji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. Policjanci kontrolowali tereny leśne wokół akwenu, które są trudno dostępne zarówno dla patroli zmotoryzowanych, jak i pieszych. Policjanci z patroli konnych będą współpracować z mundurowymi z Dąbrowy Górniczej i Będzina, w ramach realizacji porozumienia.

Jeźdźcy i konie przechodzą specjalne szkolenie przygotowujące ich do pełnienia służby, które kończy się egzaminem. To 6 miesięcy, w ciągu których wspólnie ćwiczą. Wybór konia, który poradzi sobie w przyszłości z codzienną służbą, jest bardzo trudny. Decydują tu np. wysokość w kłębie oraz zachowanie w sytuacji dla konia stresującej. Poziom jego wyszkolenia jest regularnie sprawdzany. Policjant – jeździec sprawuje opiekę nad koniem i musi dbać o jego dobry stan. Praca ze zwierzęciem wymaga dużego poświęcenia i zaangażowania. 

Na co dzień patrole konne pełnią służbę nie tylko na terenach zielonych, ale również w centrum miasta np. przy zabezpieczeniu imprez masowych. Są niezastąpione w konfrontacji z agresywnym tłumem oraz w patrolowaniu terenów trudno dostępnych. 

Służbę w patrolach konnych pełni się przez cały rok i zawsze wzbudza ona spore zainteresowanie. Nie inaczej było tym razem. Wszyscy podziwiali piękne wierzchowce, przecierali oczy ze zdziwienia, a nawet bili brawo patrolującym policjantom. 

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0151 seconds.