Z ostatniej chwili

Prezydent Częstochowy interweniuje w sprawie dostępu do leczenia onkologicznego

2021-07-07 11:53:07 informacje
img

Informacja o zawieszeniu od lipca działalności Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Częstochowie przy ul. Warszawskiej 30 zaniepokoiła osoby korzystające tam dotychczas z leczenia i opieki. Prezydent Częstochowy wystosował w tej sprawie, mającej wpływ na poczucie bezpieczeństwa pacjentek i pacjentów z Częstochowy i okolic, dwa listy -  do dyrektora Śląskiego Oddziału NFZ oraz prezesa zarządu grupy Nu-Med – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Jak pisze w korespondencji do Narodowego Funduszu Zdrowia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, zgodnie z informacją Nu-Med, przyczyną zakończenia działalności leczniczej szpitala jest brak możliwości rozszerzenia  kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, m.in. o świadczenia medyczne z zakresu onkologii klinicznej. Świadczenia te są niezbędne dla kompleksowej, czyli pełnej opieki medycznej w przebiegu choroby nowotworowej. Taka sytuacja jest marnowaniem zasobów zarówno ludzkich, tzn. wykwalifikowanej kadry lekarsko-pielęgniarskiej, jak też świetnie przygotowanego pod względem infrastruktury szpitala. Skutki takiej decyzji dotkną bezpośrednio pacjentów z Częstochowy, ale również z regionu. (…) Taka decyzja niestety ogranicza dostęp do kompleksowej diagnostyki i  leczenia  pacjentom z chorobą nowotworową.

Prezydent przypomina w liście, że po zawieszeniu działalności Nu-Med kompleksowe stacjonarne świadczenia onkologiczne na terenie Częstochowy – blisko 220-tysięcznego miasta i jego okolic – zabezpiecza jedynie Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przy ul. Bialskiej 104/118. Dlatego wnioskuje o informację, jak będzie przebiegało dalsze leczenie pacjentów onkologicznych będących do tej pory pod opieką Nu-Med i zwraca uwagę na fakt, że gotowość ewentualnego przejęcia tych obowiązków zgłosił Miejski Szpital Zespolony w Częstochowie.

Prosi jednocześnie o ponowną analizę sytuacji i rozważenie zakontraktowania świadczeń dla Specjalistycznego Szpitala Onkologicznego Nu-Med w Częstochowie lub wyznaczenie innego podmiotu z terenu Miasta Częstochowy, który mógłby takie świadczenia realizować na miejscu.

Prezydent wysłał też list do prezesa zarządu grupy Nu-Med, w  którym wyraża zrozumienie dla starań szpitala o rozszerzenie kontraktu, nie rozumie jednak dość nagłej decyzji o zamknięciu dobrze ocenianej placówki, którą wielu pacjentów zdążyło obdarzyć zaufaniem. Dlatego prosi prezesa Nu-Med o ewentualną zmianę decyzji i rozpatrzenie możliwości kontynuacji funkcjonowania Szpitala oraz świadczenia usług medycznych na dotychczasowych warunkach.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0164 seconds.