Z ostatniej chwili

Przez bajkę do „dorosłego” czytania

2021-09-16 12:05:03 informacje
img

Festiwal Bajki to częstochowski patent na rozbudzenie miłości do czytania już w najmłodszych. Impreza organizowana przez Bibliotekę Publiczną potrwa od 16 do 18 września – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Głównymi adresatami Festiwalu Bajki są najmłodsi odbiorcy kultury. To w nich organizatorzy chcą pobudzić zainteresowanie książką, zaszczepić potrzebę szperania po bibliotecznych półkach, zachęcić do systematycznego kontaktu z lekturą, który będzie trwał przez całe życie. 

Oprócz gier i zabaw Festiwal Bajki ma w programie atrakcje dla całych rodzin. To m.in. spotkanie z Elżbietą Pałasz, autorką opowiadań dla dzieci i bajek, w których baśniowość przeplata się z realiami współczesnego życia. Opowie ona o dziecięcej literaturze poruszającej temat inności. 

Gościem Festiwalu będzie także Tomasz Małkowski – pedagog, historyk, autor podręczników szkolnych do historii oraz książki „O Kamilu, który patrzy rękami”. I dzieci, i rodziców  powinno także zainteresować spotkanie z Magdaleną Schatt-Skotak – bibliotekarką, kulturoznawczynią, autorką książki dla dzieci „ŁysOlka i Długowłosy”. Będzie też spotkanie z Joanną Łajdanowicz – kierowniczką jednej z wrocławskich filii bibliotecznych.

Na Festiwalu Bajki nie zabraknie warsztatów – w tym roku będą to warsztaty ilustratorskie z Anną Grzyb – graficzką, autorką ilustracji do książki Tomasza Samojlika „Tarmosia”. Kolejne warsztaty odbędą się z Natalią Talarek – graficzką, ilustratorką, właścicielką pracowni plastycznej Tęczówka Studio.

Ostatni dzień tegorocznej, 7. edycji Festiwalu – czyli najbliższa sobota – to Literacki Piknik. Towarzyszyć mu będą kiermasz książek wydawnictw dziecięcych, artystyczne malowanie twarzy, tworzenie „balonowych stworków” i wystawa prac plastycznych.

W ostatnim festiwalowym dniu wystąpi Teatr Nieoczywisty z nowym przedstawieniem „Pinokio”, a na finał – spotkanie z Agatą Romaniuk – reporterką, autorką serii książek dla dzieci o „Kociej szajce”. 

Festiwalowi towarzyszą, jak zawsze, konkursy – tym razem będą to konkurs literacki na wiersz „O bibliotece” (dla dzieci i młodzieży w wieku 11-15 lat) i konkurs plastyczny „Biblioteka – moje miejsce” (dla dzieci w wieku 7-10 lat).

 

Program 7. Festiwalu Bajki: 

 
16 września (czwartek)

Biblioteka Główna (al. NMP 22) – sala odczytowa

10.30-11.15 – spotkanie z Katarzyną Ryrych

11.15-12.00 – spotkanie z Tomaszem Małkowskim

12.00-12.30 – przerwa kawowa, kiermasz książek

12.30-13.30 – W poszukiwaniu pomysłów – warsztat współczesnego bibliotekarza, spotkanie z Joanną Łajdanowicz

17.00-18.00 – wyniki konkursów dla dzieci i młodzieży oraz wernisaż wystawy pokonkursowej


17 września (piątek)

16.30-18.00 – warsztaty ilustratorskie z Anną Grzyb, Filia nr 8, ul. Księżycowa 2

17.30-18.30 – spotkanie z Magdaleną Schatt-Skotak, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, al. Kościuszki 4


18 września (sobota)

Literacki Piknik w Parku im. S. Staszica

14.00-18.00 – animacje i zabawy dla dzieci prowadzone przez Teatr Jednej Miny

14.00-15.00 – Pinokio – przedstawienie teatralne w wykonaniu Teatru nieoczywistego

15.30-17.15 – warsztaty plastyczne dla rodzin z Natalią Talarek

17.30-18.30 – spotkanie z Agatą Romaniuk

19.00 – zakończenie 7. edycji Festiwalu Bajki

Ilustracja tekstu: Grafika festiwalowa autorstwa Anny Grzyb

Page generated in 0.0156 seconds.