Z ostatniej chwili

Rehabilitacja postcovidowa dla ozdrowieńców

2021-05-09 20:55:10 informacje
img

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował kompleksowy program rehabilitacji po COVID-19, realizowany stacjonarnie i w uzdrowiskach. Częstochowianki i częstochowianie odczuwający skutki przebytej choroby - ale po zakończeniu jej leczenia - mogą zgłosić się do swojego lekarza POZ, który wystawi  skierowanie.
Rehabilitacja potrwa od 2 do 6 tygodni. Pacjenci będą mieli zapewnioną opiekę lekarską, pielęgniarską i wsparcie psychologiczne.
W woj. śląskim 5 ośrodków świadczy rehabilitację uzdrowiskową, wszystkie w Beskidach – w Ustroniu i w Jaworze. To pacjent wybiera, do którego ośrodka chce się wybrać.
Dzięki rehabilitacji pacjenci, który chorowali na COVID-19, znacznie poprawią swoją sprawność oddechową; zwiększą wydolność wysiłkową i krążeniową; szybciej wrócą do pełnej sprawności. Rehabilitacja ma również pozytywnie wpłynąć na ich kondycję psychiczną.
Do programu będzie można dołączyć do 12 miesięcy od zakończenia leczenia związanego z COVID-19.
Lekarz podejmie decyzję o skierowaniu pacjenta do programu na podstawie wyników kilku badań: RTG klatki piersiowej z opisem wykonane po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby, aktualnej morfologii, OB, CRP (białko ostrej fazy) oraz EKG wykonanego po zakończeniu leczenia ostrej fazy choroby COVID-19.
Kompleksowy program rehabilitacji postcovidowej obejmuje m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń - oddechowych, efektywnego kaszlu,  ogólnousprawniających, na wolnym powietrzu; inhalacje; treningi marszowe; balneoterapię (w tym: wodne kąpiele, gazowe kąpiele CO2, okłady z pasty borowinowej); masaż, hydroterapię, fizykoterapię; treningi relaksacyjne; edukację zdrowotną i promocję zdrowia, wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.
Rehabilitowany pacjent może liczyć na minimum 96 zabiegów fizjoterapeutycznych. Ma prawo do konsultacji z personelem medycznym oraz może skorzystać z profesjonalnej terapii psychologicznej.
Ponadto każda placówka uczestnicząca w programie zapewnia pacjentom badania diagnostyczne, leki i wyroby medyczne niezbędne do uzyskania najlepszych rezultatów programu leczenia.
Więcej informacji
• w serwisie RP: https://www.gov.pl/web/koronawirus
• na stronie NFZ: https://www.nfz.gov.pl/

Page generated in 0.0159 seconds.