Z ostatniej chwili

Uhonorowano rodzinę Ulmów

2024-02-08 11:38:51 informacje
img

Nowo wybudowane rondo u zbiegu ulic: Głównej, św. Barbary i św. Jadwigi nosi nazwę Błogosławionej Rodziny Ulmów. Tak zdecydowali częstochowscy radni na ostatniej sesji – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Decyzja Rady Miasta wpisuje się w obchody rocznicowe – Sejm RP ustanowił 2024 Rokiem Rodziny Ulmów. W tym roku przypada 80. rocznica zamordowania bohaterskiej rodziny w Markowej na Podkarpaciu przez żandarmerię niemiecką za ukrywanie Żydów z rodzin Goldmanów, Didnerów i Grünfeldów.

Radni jednogłośnie przyznali, że uhonorowanie Rodziny Ulmów jest symbolicznym wyrazem szacunku wobec jej heroizmu, a ponadto podkreśleniem i zaakcentowaniem roli rodziny w społeczeństwie oraz jej ponadczasowego znaczenia dla kształtowania systemu wartości następnych pokoleń.

Uznano również, że lokalizacja sprzyja nadaniu tej nazwy, ponieważ rondo znajduje się na skrzyżowaniu ulic m.in. św. Barbary i św. Jadwigi, które leżą w dzielnicy Podjasnogórskiej, charakteryzującej się nazwami dróg o tematyce sakralnej. W pobliżu znajdują się ulice o nazwach takich jak np. św. Kingi, o. Augustyna Kordeckiego, św. Jacka, św. Piotra itp.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0165 seconds.