Z ostatniej chwili

Wojskowy piknik w Gniazdowie – Zostań żołnierzem RP

2021-08-13 16:33:01 informacje
img

Prezentacja sprzętu, pokazy wyszkolenia i wiele innych atrakcji w wykonaniu jednostek wojskowych z województwa śląskiego.

Już w niedzielę 15 sierpnia teren przy torze TREC w Gniazdowie stanie się bazą dla przedstawicieli jednostek wojskowych z województwa śląskiego. Tego dnia, w ramach Święta Wojska Polskiego, odbędzie się w Gniazdowie Piknik Wojskowy pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Imprezie patronuje Minister Obrony Narodowej, Mariusz Błaszczak.

Piknik będzie okazją do zapoznania się z różnego rodzaju sprzętem wojskowym i dowiedzenia się od żołnierzy wielu ciekawych rzeczy o samej służbie w Wojsku Polskim.

W sektorze 34. Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu obejrzeć będzie można

armatę plot 23 mm, radiostację KF RS 5800H Harris na pojeździe Honker oraz urządzenie do nauki i kontroli celowania. 6. Batalion Powietrzno-Desantowy z Gliwic zaprezentuje moździerz 60 mm, karabin maszynowy, karabinek szturmowym Beryl z granatnikiem, broń wyborową, wyrzutnię PPK Spike z zestawem telemetrycznym. 5. Pułk Chemiczny z Tarnowskich Gór przywiezie m.in. przyrządy rozpoznania skażeń, odzież gazoszczelną, przyrządy rozpoznania oraz samochody Star LChR, Jelcz OAS i IRS 2c. Jednostka Wojskowa Komandosów w Lublińcu zaprezentuje z kolei pojazd HMMWV Spec. wraz z uzbrojeniem Toyota Hilux, quada Polaris 1000 oraz motocykl, moździerz Antos, karabin snajperski 12,7 mm BARRETT, 8,6 mm Sako M10, karabin wyborowy 7,62 mm SR-25, karabinek szturmowy 5,56 MM HK 416, pistolet GLOCK 17, pistolet USP, pistolet maszynowy HK MP5, SPOTTER 60. Będzie też 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej z Jelczem i motocyklem Yamaha oraz innymi atrakcjami. Na pikniku pojawić ma się także transporter opancerzony Rosomak. Terenowe Organy Administracji Wojskowej (WSzW/WKU) wystawią stoiska promocyjno-informacyjne.

Piknik rozpocznie się o godzinie 11.00, a wszystkie jednostki będą zlokalizowane przy torze T.R.E.C. w Gniazdowie. Oprócz pokazu sprzętu i wyszkolenia wojskowego oraz pokazu lotniczego, odbędą się występy Wojskowej Orkiestry (godz. 16.00), Gminnej Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pińczyc (godz. 16.30), prezentacja ,,Od stali do kevlaru, czyli historia hełmu wojskowego". Około godz. 14.00 planowany jest przelot samolotów C 295 CASA. Będzie też poczęstunek wojskową grochówką, strzelnica dla dzieci zorganizowana przez Klub Strzelecki LOK z Myszkowa, dmuchańce dla dzieci. Około godz. 17.00 planowany jest efektowny pokaz 3. Pułku Ułanów Śląskich, którzy gościli już w Gniazdowie. A na zakończenie pikniku wojskowe kino plenerowe i film ,,Karbala” (godz. 19.00) z udziałem dwóch oficerów biorących udział w operacji wojskowej w Karbali. Wstęp na imprezę i film są bezpłatne.

W trakcie pikniku będzie można skorzystać z mobilnego punkt spisowego, mobilnego punktu szczepień (godz. 11.00-18.00) oraz mobilnego punktu poboru krwi (godz. 11.00-16.00, rejestracja do godz. 15.00).

Page generated in 0.0154 seconds.