Z ostatniej chwili

ZGM z miejskimi partnerami namawiają do szczepień

2021-08-03 12:51:55 informacje
img

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej „TBS” rusza z akcją promocyjną zachęcającą do szczepień przeciwko Covid-19. To element programu „Bezpieczna Częstochowa”, któremu patronuje prezydent miasta – informuje Biuro Prasowe magistratu.  Jak dotąd w Częstochowie w pełni – czyli dwiema dawkami – zaszczepiło się niespełna 45 proc. mieszkanek i mieszkańców. I choć na tle innych miast to dobry wynik, to wciąż za mało, by mówić o stabilnej sytuacji epidemiologicznej. 

Pomimo licznych akcji promocyjnych, w tym rządowych, wiele osób wciąż nie podjęło decyzji o zaszczepieniu się. Tymczasem Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oszacowało właśnie, że wyjątkowo zaraźliwy wariant koronawirusa Delta do końca sierpnia tego roku będzie stanowić aż 90 proc. wszystkich nowych zakażeń w Unii Europejskiej. Medycy nie mają wątpliwości – czwarta fala pandemii wydaje się nieunikniona, a szczepienia to na razie jedyna skuteczna broń przeciwko koronawirusowi. Jak pisze na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia: „szczepionki są najbardziej znaną metodą chroniącą przed zarażeniem różnymi chorobami. (…) Szczepionka wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. Stymuluje także nasze komórki odpornościowe, tak aby chroniły nas przed zakażeniem COVID-19”. 

Kolejny raz o skorzystanie ze szczepionek, tym razem w spocie radiowym, apeluje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, mówiąc: –  Częstochowianki i Częstochowianie,  bardzo was proszę, szczepcie się, to nic nie kosztuje, a może uratować życie. 

Do szczepień namawia także prezes zarządu ZGM „TBS” Paweł Konieczny. –  Szczepienia to nie tylko ochrona dla nas. To także bezpieczeństwo naszej rodziny, sąsiadów i znajomych. Ja zaszczepiłem siebie i swoją rodzinę, w tym dwie córki – mówi. – Przerwijmy ten łańcuch zakażeń – apeluje także dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego Wojciech Konieczny. 

W akcję promocji szczepień w Częstochowie włączył się też Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Pracownicy MOPS przekazują swoim podopiecznym ulotki informacyjne; wskazują, gdzie i w jaki sposób mogą skorzystać ze szczepień. W razie potrzeby pomagają zapisać się na szczepienie – dotyczy to szczególnie seniorek i seniorów. – Pracownicy MOPS są bezpośrednio zaangażowani w świadczenie pomocy podczas pandemii –zapewnia dyrektor Ośrodka Małgorzata Mruszczyk. – Chodzi m.in. o działania w ramach korpusu wsparcia seniorów, szczególnie na rzecz osób na kwarantannie. Sytuacja epidemiczna wpływa negatywnie na dużą grupę osób, szczególnie tych już wcześniej borykających się z problemami. Szczepienia są niezbędne, by przerwać tę trudną sytuację i niwelować skutki pandemii w obszarze społecznym. 

Mająca potrwać miesiąc akcja obejmie nie tylko dystrybucję ulotek informacyjnych i plakatów. Powstały spoty radiowe, w których udział wzięli: prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk, prezes ZGM „TBS” Paweł Konieczny, dyrektor MOPS Małgorzata Mruszczyk, dyrektor MSzZ Wojciech Konieczny, Komendant Miejski Policji insp. Dariusz Atłasik, prezes Włókniarza Częstochowa Michał Świącik, aktorzy Teatru im. Adama Mickiewicza Marta Honzatko i Maciej Półtorak, dziekan Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej prof. PCz Iwona Otola, dyrektor Filharmonii Częstochowskiej Adam Klocek oraz Elżbieta Markowska z Częstochowskiego Centrum Aktywności Seniorów. Wszyscy namawiają do skorzystania ze szczepień przeciwko koronawirusowi. 

W Częstochowie powszechny punkt szczepień będzie nadal funkcjonować w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej. W całym mieście możliwość zaszczepienia zapewnia w sumie ok. 40 populacyjnych punktów szczepień w przychodniach i aptekach. Można je znaleźć na rządowej stronie promującej szczepienia  pod linkiem

 https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mapa-punktow-szczepien#/

Page generated in 0.0163 seconds.