Z ostatniej chwili

Zarzuty dla kierowcy, który w Rędzinach nie ustąpił pierwszeństwa

2021-06-14 12:05:37 informacje
img

Kierujący, który nie ustąpił pierwszeństwa pieszym na przejściu w Rędzinach, usłyszał prokuratorskie zarzuty. Sąd podjął decyzję o tymczasowym aresztowaniu go na trzy miesiące. Za narażenie pieszych na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu i kierowanie pomimo orzeczonego przez sąd dożywotniego zakazu grozi mu do 5 lat więzienia - informuje częstochowska Policja.

Mieszkaniec powiatu częstochowskiego, kierując volkswagenem, wyprzedził kolumnę pojazdów, a następnie nie ustąpił pierwszeństwa 4 osobom, znajdującym się na oznakowanym przejściu dla pieszych. Swoim zachowaniem stworzył realne zagrożenie dla życia i zdrowia innych uczestników ruchu drogowego, szczególnie dla 7-letniego chłopca poruszającego się na hulajnodze elektrycznej, który znalazł się najbliżej rozpędzonego samochodu.

W toku prowadzonych czynności ustalono, że mężczyzna posiada dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym pod wpływem alkoholu i był wielokrotnie karany za wykroczenia drogowe. Wczoraj sąd przychylił się do wniosku prokuratora i zastosował względem pirata drogowego 3-miesięczny areszt.

Z toczącego się postępowania wyłączono również materiały, które skierowane zostaną do sądu rodzinnego i nieletnich pod kątem naruszenia przepisów z zakresu ruchu drogowego przez małoletniego poruszającego się hulajnogą elektryczną. Zgodnie z nowymi przepisami hulajnoga elektryczna jest pojazdem napędzanym elektrycznie i zabronione jest poruszanie się nim po drodze dziecka w wieku do 10 lat oraz przejeżdżanie wzdłuż po przejściu dla pieszych. Ponadto przepisy zabraniają dopuszczania dziecka w wieku do 10 lat do kierowania hulajnogą elektryczną na drodze, dlatego czynności będą również prowadzone pod kątem naruszenia tego zakazu przez opiekunów 7-latka.

Na nagraniu, którym dysponuje Policja, widać też, jak kierująca skodą zatrzymuje swój pojazd przed przejściem dla pieszych. Kłomnicka Policja prowadzi w tej sprawie czynności wyjaśniające, ponieważ prawo o ruchu drogowym mówi jasno i jednoznacznie, że parkowanie w odległości mniejszej niż 10 m od skrzyżowania lub przejścia dla pieszych jest niedozwolone. Przepis ten ma zapewnić widoczność w rejonie wzmożonego ruchu pieszych.

Komenda Miejska Policji w Częstochowie wystąpi również do zarządcy drogi w sprawie wyznaczonego miejsca parkingowego w rejonie przejścia dla pieszych.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0169 seconds.