Z ostatniej chwili

Zrobotyzowana pomoc pacjentom po operacjach

2024-02-09 12:28:00 informacje
img

W Centrum Opieki i Rehabilitacji ZDROWIE przy ul. Batalionów Chłopskich działa jedyny w Częstochowie robot rehabilitacyjny – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Mobilny robot terapeutyczny z systemem Robert jest wykorzystywany do pracy w oddziale rehabilitacji ogólnoustrojowej, gdzie całodobowo pomaga poprawić sprawność i mobilność pacjentów po zabiegach ortopedycznych, tj. endoprotezoplastyce, artroskopii, rekonstrukcji więzadeł lub innych operacjach. Rehabilitacja realizowana jest w ramach kontraktu z NFZ.
System ROBERT® jest urządzeniem rehabilitacyjnym produkcji duńskiej firmy Life Science Robotics. Sprzęt jest pierwszym robotem na świecie opracowanym specjalnie do celów rehabilitacyjnych. Został zakupiony ze środków dotacji celowej z Funduszu Medycznego Ministerstwa Zdrowia. Umożliwia wczesną mobilizację pacjentów, szczególnie pacjentów po zabiegach operacyjnych. 

ROBERT® zapewnia nieosiągalne dotąd korzyści pod względem możliwości rehabilitacji. Zmniejszenia obciążenie fizyczne terapeutów. Pozwala prowadzić niezbędne pacjentowi ćwiczenia na takim poziomie intensywności, który nie jest możliwy siłami człowieka (fizjoterapeuty). Duża intensywność ćwiczeń w krótkim czasie sprzyja szybkiemu odzyskaniu sprawności funkcjonalnej.
Robot jest wyposażony w ruchome, 7-osiowe ramię, które odwzorowuje pracę ramienia człowieka z bardzo wysoką precyzją. Terapeuta wykonuje pożądany ruch terapeutyczny tylko raz, następnie robot powtarza to ćwiczenie w zakresie w  pełni kontrolowanym (utrzymując jakość ruchu w trybie biernym oraz czynnym z oporem), z liczbą powtórzeń zadaną przez terapeutę. Dzięki robotowi, każdy pacjent może wykonać 100, 200 lub nawet 300 powtórzeń danego ćwiczenia, zamiast 40-60 powtórzeń wykonywanych przez terapeutę. Co ważne, jakość ruchu przy każdym kolejnym powtórzeniu jest taka sama. Dotąd stosowano urządzenia pozwalające ćwiczyć pacjentom, ale poruszające się w jednej płaszczyźnie. Robot ROBERT® umożliwia wykonanie ruchu w wielu płaszczyznach.

Sprzęt najlepiej sprawdza się przy współpracy z pacjentem o ograniczonym zakresie ruchu, zwiększonym napięciu mięśniowym, zaniku/osłabieniu mięśni, z osłabieniem określonej funkcji/stawu, spastyczności, zaburzonej koordynacji, czuciu, przy zaburzeniach nerwów obwodowych lub przykurczach. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0193 seconds.