Z ostatniej chwili

Huta Liberty wypełnia „zielone” zobowiązania

2021-12-08 11:05:20 informacje
img

Instalację fotowoltaiczną na  potrzeby Huty Liberty zbuduje firma Solsafe. Takie „czyste” źródło energii oznacza oszczędności dla częstochowskiego zakładu, ale i korzyści dla miejskiego ekosystemu.
Zgodnie z planami huty, prace przy budowie farmy fotowoltaicznej obok walcowni blach grubych mają się zakończyć już w marcu przyszłego roku. Instalacja o mocy 450 kW ma zacząć działać natychmiast po uzyskaniu zgody na jej użytkowanie od Tauronu. Farma zasili oświetlenie terenu walcowni oraz rejon linii cięcia. Oszczędności dla Liberty Częstochowa – według przewidywań – mają sięgnąć 260 tys. zł rocznie.
Tego rodzaju inwestycja wpisuje się w prowadzoną przez grupę Liberty w swoich zakładach na całym świecie politykę „Greensteel” – czyli produkcję wysokiej jakości stali w procesie przeróbki złomu w piecu elektrycznym zasilanym „zieloną” energią, z poszanowaniem środowiska naturalnego.
Firmę Solsafe wyłoniono w przetargu jako partnera o dużym doświadczeniu w budowie farm fotowoltaicznych. Umowę dotyczącą budowy i uruchomienia instalacji podpisali współwłaściciele Solsafe Michał Nykiel i Krzysztof Mazur oraz dyrektor generalny Liberty Częstochowa Sp. z o.o. Krishnamoorthy Venkatasubramanian.
Liberty ma w planach uruchomić dla swoich potrzeb kolejne instalacje fotowoltaiczne na terenie zakładu. Projektowana jest farma o mocy 3,5 MW.
Inwestycja na terenie częstochowskiego zakładu jest realizacją zapowiedzi formułowanych już w lipcu podczas spotkania z władzami Częstochowy. Była wtedy mowa m.in. o objęciu tutejszego zakładu ekologicznym, globalnym programem Greensteel zakładającym produkcję z minimalnym śladem węglowym przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii i energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Rozmawiano także o planach osiągnięcia miliona ton produkowanej stali rocznie, rozszerzeniu asortymentu, pozyskaniu dla niego nowych rynków, przygotowaniu kadr dla rozwijającego się przedsiębiorstwa oraz perspektywach modernizacji sieci drogowej na terenach hutniczych. Huta zapewniła też samorząd o swoim wsparciu dla jego starań o pozyskiwanie środków europejskich oraz krajowych na rozwój infrastruktury drogowej w Częstochowie.
Samorząd ze swej strony patronuje zbliżeniu Liberty Częstochowa Sp. z o.o. i Politechniki Częstochowskiej zgodnie z ideą trójkąta „Biznes – Nauka – Samorząd”.  Huta zawarła już z uczelnią umowę o współpracy. Podpisano też list intencyjny dotyczący m.in. płatnych staży studenckich.
Częstochowska Huta, której właścicielem od maja tego roku jest Liberty Częstochowa Sp. z o.o., to największy w Polsce producent blach grubych dla przemysłu maszynowego, stoczniowego, budownictwa oraz górnictwa i energetyki (m.in. na rurociągi i gazociągi). Są one wytwarzane ze stali z pieca elektrycznego i oferowane na rynek wewnętrzny oraz na eksport.  
Na zdjęciu: podpisanie umowy między Liberty Częstochowa Sp. z o.o. i Solsafe

Page generated in 0.0163 seconds.