Z ostatniej chwili

3 maja – ważne rocznice

2024-05-06 13:29:58 informacje
img

W Częstochowie odbyły się w miniony piątek uroczystości z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji oraz 103. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Hołd powstańcom z 1921 r. oddali przedstawiciele władz miasta – w tym zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak w asyście Straży Miejskiej, a także przedstawiciele służb mundurowych i kadeci klas wojskowych z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego. Złożono kwiaty i zapalono znicze przy powstańczych grobach na cmentarzu św. Rocha.

Wieczorem, o godz. 21.00, w związku z obchodami Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczął się w kaplicy Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze Apel Jasnogórski, w którym uczestniczyli zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak, przedstawiciele Urzędu Miasta oraz sztandar Miasta Częstochowy w asyście strażników miejskich.
Jak co roku majowy świąteczny apel został odprawiony według ceremoniału wojskowego, w asyście Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca i z udziałem wojskowego pocztu sztandarowego.
3 maja 1791 r. Sejm Wielki uchwalił historycznie pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie, a drugą – po amerykańskiej – na świecie. Święto Narodowe Trzeciego Maja ustanowiono w 1919, w rocznicę uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po II wojnie światowej zostało zniesione przez ówczesne władze, przywrócono je w 1990 r.
III Powstanie Śląskie, które wybuchło z 2 na 3 maja 1921 r. (po wcześniejszych zrywach w 1919 i 1920 r.) miało poprawić niekorzystny dla Polaków wynik Plebiscytu na Górnym Śląsku. Częstochowa wspierała powstańców w różnoraki sposób. Oprócz czynnego udziału w walkach były to m.in. manifestacje solidarnościowe, zbiórki darów i pieniędzy czy leczenie rannych powstańców w częstochowskich szpitalach. W III Powstaniu zginęło 15 częstochowian, a ponad 100 zostało rannych.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0158 seconds.