Z ostatniej chwili

3 wernisaże w MGS

2024-05-09 13:33:22 informacje
img

Na 3 wernisaże zaprasza dziś, w czwartek 9 maja Miejska Galeria Sztuki (III Aleja 64). Zobaczymy prace malarskie, witraż i grafikę – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

„Poetyka materii’’, „Podszepty diabła i boska kara’’ i „Retrospektywa’’ to trzy wystawy, które od 10 maja będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki. Dziś natomiast, 9 maja o 18.00 odbędą się jednocześnie wszystkie wernisaże – w Sali Gobelinowej i Poplenerowej, a także w Galerii Antresola. Miłośnicy i miłośniczki sztuki będą mieli prawdziwą ucztę dla oczu. 

* Elżbieta Kuraj „Poetyka materii’’ – w prezentowanej wystawie artystka przywiązuje kluczowe znaczenie do koloru – sprawdzania jego właściwości, przemyślanego układu barwnych plam, stopnia nasycenia, kontrastu. Elżbieta Kuraj, ur. 1956 w Sosnowcu, jest absolwentką katowickiego Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Twórczo zajmuje się malarstwem i emalią artystyczną. Ma na swoim koncie 72 wystawy indywidualne w Polsce i za granicą, udział w wielu wystawach zbiorowych oraz 23 nagrody i wyróżnienia za twórczość malarską.

* Mateusz Derda „Podszepty diabła i boska kara’’ – artysta debiutuje indywidualną wystawą, na którą składa się cykl obrazów z dyplomu (2023) magisterskiego poszerzony o kilka nowych prac. Sięgnął w inspiracjach do średniowiecza, prezentując w swoich obrazach najbardziej mroczną stronę tego okresu: plagi, rytuały, prześladowania czarownic, tortury, okrucieństwo i śmierć. Odwołuje się także do malarstwa Petera Bruegela czy Hieronima Boscha. Obrazy malowane farbami akrylowymi na płótnach mają bardzo intensywną kolorystykę, która ma kontrastować z podejmowanym tematem. 

* Werner Lubos „Retrospektywa’’ – zajmuje się malarstwem sztalugowym, rzeźbą, ceramiką, metaloplastyką, scenografią, także sztuką sakralną. Projektuje witraże i polichromie. Jest autorem wystroju wnętrz i witraży licznych zabytkowych kościołów. Na wystawę w Miejskiej Galerii Sztuki składają się głównie prace malarskie oraz projekty witraży. W pracach artysty niezwykłą rolę odgrywa światło i przenikające się wzajemnie barwy.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0172 seconds.