Z ostatniej chwili

Na Ukrainę z darami dla żołnierzy

2024-05-10 11:48:14 informacje
img

Delegacja Częstochowy zawiozła dary zebrane m.in. przez przebywające w naszym mieście ukraińskie rodziny. Przekonała się też na własne oczy, jak wygląda nauka w szkole pod rosyjskimi rakietami - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

7 częstochowskich szkół – tych, w których uczy się najwięcej ukraińskich dzieci – bierze udział w projekcie „Razem do zwycięstwa”. Złożyły się na niego m.in. warsztaty integracyjne dla rodziców połączone z występami w języku ukraińskim. I właśnie w czasie tych spotkań pojawił się pomysł, aby zorganizować zbiórkę dla żołnierzy walczących z agresją Federacji Rosyjskiej. Zbiórka się udała – brały w niej udział całe rodziny. Paczki z darami częstochowska ekipa zawiozła do Lwowa i Berdyczowa pod koniec kwietnia. Ze strony Urzędu Miasta w delegacji znalazł się naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski.

Reprezentanci naszego miasta mieli okazję odwiedzić ukraińskie szkoły i zobaczyć na własne oczy, jak wygląda nauka w warunkach zagrożenia ostrzałem rakietowym – m.in. jakie procedury stosuje się w czasie alarmów. Częstochowianie oddali też hołd poległym na froncie żołnierzom, składając kwiaty w miejscu poświęconym ich pamięci.

Społeczności Lwowa, Berdyczowa i Kamieńca Podolskiego przekazały naszej miejskiej delegacji symboliczne podziękowania dla prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka za wsparcie płynące z Częstochowy w dramatycznym dla narodu i państwa ukraińskiego czasie.

Częstochowianie wzięli też udział w międzynarodowym forum miast partnerskich, dotyczącym możliwości odrodzenia się turystyki w kraju, którego wschodnia część wciąż jest ogarnięta regularnymi działaniami wojennymi. Uczestniczyli też wraz z władzami Kamieńca Podolskiego w otwarciu szlaku turystyki pieszej z tego miasta do Winnicy. Była też okazja, aby m.in. zwiedzić kilka historycznych obiektów – w tym twierdzę w Kamieńcu Podolskim, która przez blisko trzysta lat skutecznie chroniła południowo-wschodnie granice dawnej Rzeczypospolitej, zapewniając samemu miastu sławę „niezwyciężonego”. 

Częstochowska delegacja przebywała w Ukrainie w dniach 25-28 kwietnia 2024 r.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.017 seconds.