Z ostatniej chwili

W rocznicę obrony Lwowa

2021-11-23 13:33:33 informacje
img

Dla upamiętnienia 103. rocznicy zwycięskiej obrony Lwowa złożono kwiaty i zapalono znicze przed pomnikiem na placu Orląt Lwowskich – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

W poniedziałek 22 listopada kwiaty złożyli: przedstawiciele samorządu – zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak i  przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny, poseł RP Andrzej Szewiński, komendant częstochowskiego WKU ppłk Mariusz Błaszczyk, przedstawiciele Starostwa Powiatowego oraz służb miejskich, a  także prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Adam Kiwacki wraz z członkami Towarzystwa.

Radny sejmiku województwa śląskiego Stanisław Gmitruk wręczył odznaczenia „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”. Nie zabrakło delegacji częstochowskich szkół, w tym klas mundurowych.

103 lata temu zakończyła się bohaterska obrona Lwowa. W wyniku ofensywy wojsk polskich oddziały ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się.

W walkach o Lwów życie oddawali także częstochowianie.  Wśród nich byli: 19-letni Stefan Stetkiewicz, który zginął 5 listopada 1918 r., broniąc reduty w lwowskim Domu Techników; 20-letni harcerz Remigiusz Niekrasz – żołnierz Legionów, który walczył o polski Lwów, a kilka miesięcy później poległ w walkach z bolszewikami na Polesiu i Kazimierz Masztalerz – harcerz z Rakowa, ochotnik w pułku ułanów w I Brygadzie Piłsudskiego, który bronił Lwowa w listopadzie 1918 r. już w stopniu oficera.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0213 seconds.