Z ostatniej chwili

Wyrok w sprawie znieważenia policjantów

2019-11-14 10:29:34 informacje
img

Na 10 miesięcy ograniczenia wolności i świadczenie w tym czasie nieodpłatnej pracy społecznej w wymiarze 30 godzin miesięcznie Sąd Rejonowy w Częstochowie skazał dwójkę oskarżonych o naruszenie nietykalności cielesnej i znieważenie policjantów. Sąd zobowiązał także oskarżonych do przeproszenia policjantów na stronach komendy miejskiej w Częstochowie i wojewódzkiej w Katowicach. Mają oni również wpłacić po 1000 zł nawiązki na Fundusz Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej i 5 tys. zł tytułem zwrotu kosztów związanych z ustanowieniem pełnomocnika oskarżycieli posiłkowych - informuje częstochowska Policja.

Do zdarzenia doszło w maju 2017 r. Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Częstochowie, jadąc ulicą Okulickiego zauważyli wówczas stojącą na poboczu parę z dwojgiem małych dzieci. Gdy przejechali, kobieta i mężczyzna wraz z dziećmi, pomimo dużego ruchu pojazdów i nie zważając na bezpieczeństwo swoje, dzieci oraz innych uczestników ruchu drogowego, przebiegli na drugą stronę jezdni w miejscu niedozwolonym. Miejsce, w którym doszło do wykroczenia, to droga krajowa, dwujezdniowa, przedzielona pasem zieleni, a każda z jezdni ma po dwa pasy ruchu w obu kierunkach.

W związku z popełnionym przez mężczyznę i kobietę wykroczeniem policjanci pojechali w ich kierunku z zamiarem zwrócenia uwagi. Już od samego początku interwencji m.in. podczas legitymowania kobieta i mężczyzna nie wykonywali poleceń funkcjonariuszy i byli agresywni wobec policjantów. Między innymi oboje straszyli interweniujących wobec nich mundurowych, żądając odstąpienia od czynności.

W związku z naruszeniem nietykalności cielesnej funkcjonariuszy, zmuszaniem ich przy pomocy groźby i stosowania przemocy do zaniechania prawnej czynności służbowej oraz znieważenia interweniujących policjantów wulgaryzmami, mężczyzna i kobieta zostali zatrzymani.

Obecnie wydany wyrok jest nieprawomocny, a stronom przysługuje apelacja.

Page generated in 0.0162 seconds.