Z ostatniej chwili

Świętowaliśmy 101. Rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

2019-11-12 15:06:11 informacje
img

Główne miejskie uroczystości Narodowego Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada. W tym dniu zorganizowany został także m.in. Częstochowski Bieg Niepodległości - wystartował o godz. 11.11 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Uroczystości patriotyczne rozpoczęły się o godz. 16.30 w al. Sienkiewicza, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki złożono kwiaty. Potem uczestnicy przeszli na pl. Biegańskiego, gdzie m.in. odczytano Apel Pamięci i złożono kwiaty przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Dziś nie musimy walczyć z bronią w ręku o nasze granice ani o możliwość posługiwania się ojczystym językiem – mówił na pl. Biegańskiego prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Dzisiejszy patriotyzm jest tożsamy z uczciwością; z troską o kraj, o ludzi, którzy w nim żyją; z pracą, z udziałem w wyborach. Także z płaceniem podatków - które służą przecież nam wszystkim. (…) Patriota to ktoś, kto dostrzega wspólne wartości, przestrzega prawa i kto - czując solidarność z własnym narodem - szanuje jednocześnie wszystkich ludzi…

Obchody Święta Niepodległości na pl. Biegańskiego odbyły się z udziałem asysty wojskowej (w tym kompanii Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca) oraz innych służb mundurowych, a także m.in. kombatantów, harcerzy, rekonstruktorów i delegacji szkół. Obecni byli również częstochowscy parlamentarzyści, samorządowcy, a także reprezentanci miejskich jednostek i spółek, ugrupowań politycznych i organizacji społecznych.    

Uroczystości w centrum miasta poprzedziła msza św. za Ojczyznę w Archikatedrze Świętej Rodziny, celebrowana w południe przez metropolitę częstochowskiego Wacława Depo.

Wczesnym popołudniem w Kinie Studyjnym OKF „Iluzja” można było też obejrzeć film „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego w Częstochowie”, którego premierowy pokaz odbył się rok temu z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.   

Po raz kolejny 11 listopada Klub Ludzi Aktywnych zorganizował na Promenadzie Czesława Niemena trening „Od świtu do zmierzchu”. Można było biegać, chodzić z kijkami, jeździć na rowerze i spacerować. Od wschodu słońca - od godz. 6.49 do zachodu - do godz. 16.04, co pół godziny spod Centrum Handlowego Promenada startowały biało-czerwone sztafety w stronę Lasku Aniołowskiego i wracały do bazy.

O symbolicznej godz. 11.11 wystartował drugi Częstochowski Bieg Niepodległości. Ok. 330 zawodniczek i zawodników (taki limit wyznaczyli organizatorzy) tym razem miało do pokonania dwie 2,5-kilometrowe pętle szutrowych ścieżek w Parku Lisiniec. Bieg odbył się pod patronatem prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka. Jego organizatorem była Fundacja „Jest Lepiej” przy współpracy Miasta, a współorganizatorem - Nordic Team Częstochowa.

Organizatorem miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości był Urząd Miasta Częstochowy, przy współpracy m.in. Filharmonii Częstochowskiej, Kurii Metropolitalnej i Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta, Leszek Pilichowski

Page generated in 0.0163 seconds.